Čínská astrologie

Čínská astrologie

 

 • Čínská astrologie obecně nepracuje s postavením planet na obloze, jde spíše o rytmologii
 • Jediný systém, který si všímá postavení tělesa je systém 28 lunárních domů, nestejně velikých a pojmenovaných podle souhvězdí. Pozice Luny v některém z nich pak předurčuje akci či činnost pro tento den vhodnou. Kompletní prostřídání je po 4 týdnech
 • Dle čínské filozofie vesmírem neustále proudí základní energie „Čchi“. Je to síla o 2 krajních pólech, mezi kterými se neustále přelévá.
 • Krajním pólům (polaritám) se říká Jin a Jang. Ideální je harmonická rovnováha mezi nimi.
 • Čínská astrologie pracuje s 5ti elementy. Na rozdíl od západní astrologie tyto prvky nemají pevně stanovené polarity.
 • Voda : Klid, odpočinek, intuice. Je pasivní a empatická. Symbolizuje komunikaci, citlivost a myšlenkovou bohatost. Může být pečující i destruktivní, věci v ní počnou i zanikají. Odpovídající planeta : Merkur
 • Kov : Strohost, čistota a pevnost, jasný a rozhodný charakter, lidé si pod jeho vlivem jdou za svým. Kov dává sebejistotu, rozděluje a řídí. Představuje samostatnost, panovačnost a sebeprosazení. Odpovídající planeta : Venuše
 • Oheň : Bojovný, aktivní, nadšený. Posiluje rozhodnost, ale také netrpělivost a impulsivitu. Inspiruje ostatní k následování. Ohniví lidé však často nedokáží chápat následky svých činů, jsou výbušní a nezkrotní. Planeta : Mars
 • Dřevo : Růst a rozšiřování se. Přestavuje svěžest a nové začátky. Dřevěný člověk má otevřenou mysl, intuici, rád se věnuje všemu, co mu prospívá. Může být ale také výbušný a vzteklý, nedotahuje věci do konce. Planeta : Jupiter
 • Země : Stabilizuje, ukotvuje a uklidňuje. Představuje uplatnění nabytích znalostí a schopností. Zemní lidé jsou vytrvalí a loajální. Přemíra země může znamenat stagnaci a úpadek. Planeta: Saturn
Dalším základním kamenem je 12 znamení zvěrokruhu, která se liší od znamení západních či védských.
Myš (Jang, voda) : Čilá a aktivní, komunikativní, zvídavá. Představuje nové začátky, miluje společenský život, neustále hledá nové podněty.
Buvol (Jin, země) : Stabilní, stálý, opravdový. Spolehlivý, solidní, co začal také dokončí. Není příliš společenský. Metodický, nesnáší chaos.
Tygr (Jang, dřevo) : Odvážný, hrdý a nezkrotný bojovník, věčný rebel a oponent. Hledá výzvy a příležitosti, je komunikativní ale stále pod napětím.
Králík (Jin, dřevo) : Nesmělý a plachý, citlivý, soucitný a milosrdný. Nemá rád konflikty, nesnáší stres a používá dokonalé maskování.
Drak (Jang, země) : Charismatický vůdce se silným egem. Ambiciózní, touží po slávě, horkokrevný, snadno se rozčílí a dělá si nepřátele.
Had (Jin, oheň) : Moudrý a intuitivní filozof. Velmi přitažlivý projev, ale sám je žárlivý. Někdy až zbytečně pesimistický a zádumčivý.
Kůň (Jang, oheň) : Rád cestuje a je v pohybu. Řada zájmů a koníčků, vtipný, komunikativní, společenský. Zato ale nestálý a netrpělivý.
Ovce (Jin, země) : Soucitná a jemná, klidová a pasivní. Miluje rozmazlování a hýčkání, vychutnává život, je zvědavá. Je nesobecká a má vkus.
Opice (Jang, kov) : Okouzlující projev, zábavá a duchaplná. Ráda oslňuje a přitahuje pozornost. Může ale také urážet druhé a je potměšilá.
Kohout (Jin, kov) : Tvrdý pracant a neústupný bojovník. Rád se chlubí a chová či obléká extravagantně. Soutěživý, konfliktní typ.
Pes (Jang, země) : Čestný, nesobecký, altruistický a přátelský. Nedůvěřivý, citlivý a opatrný k neznámým. Zajímá se o každou podrobnost.
Vepř (Jin, voda) : Štědrý, dobrý přítel a společník. Mírumilovný, ale také nepořádný a požitkářský. Smysl pro domov a rodinu.
 • Protože máme 5 prvků (voda, kov, dřevo, oheň, země) přijímajících polarity odpovídajících pozemských znamení kterých je 12, máme základní periodu po které se začnou opakovat stejné kombinace 5 x 12 = 60.