Astrologie – domy

Astrologie – domy

Astrologie domy – základní významy (Astrolog Jiří Kubík)

Znamení zvěrokruhu v horoskopu reprezentují energii skrze kterou se každý prvek v horoskopu projevuje, astrologické domy představují konkrétní oblast působení, kde se energie projeví. Ty astrologické domy, které jsou v horoskopu silně zdůrazněny, reprezentují důležitou oblast v životě nositele horoskopu. Ty  astrologické domy, které jsou v horoskopu obsazeny dvěma a více prvky,  představují v horoskopu dominantu.

I.dům – analogie Beran – je naší výkladní skříní, ukazuje naše nejnápadnější povahové vlastnosti, vše v horoskopu se projevuje skrze ascendent – tedy hrot prvního domu. Jaký je první dům, tak působíme na druhé. Silně obsazen posiluje osobnost, schopnost se prosazovat, ale také sebestřednost.

II. dům – analogie Býk – souvisí s vědomím vlastní ceny, hodnoty, tradičně se vztahuje k majetku, kterého člověk dobude vlastními schopnostmi, jeho obsazení vypovídá o majetkových poměrech a vztahu k majetku.

III. dům – analogie Blíženci – souvisí především s komunikací, hledáním souvislostí ve světě kolem. Tradičně má vztah k sourozencům, krátkým cestám, sousedům.

IV. dům – analogie Rak – souvisí s domovem, rodinou, z níž vycházíme, ale také napovídá, jak si budeme počínat v rodině námi vytvořené. Tento dům rovněž vypovídá o našich nemovitostech.

V. dům – analogie Lev – souvisí hlavně s dětmi a láskou, tvořivostí, sportem, erotikou a flirtem, silně obsazen dává schopnost se radovat, ukazuje na osobní přitažlivost.

VI. dům – analogie Panna – vztahujeme ke zdraví a každodenní práci, silně obsazen plodí workoholiky.

VII. dům – analogie Váhy – souvisí s manželstvím a spoluprací, silně obsazen může znamenat význam partnera, ale také mnoho vztahů či chaos v citech.

VIII. dům – analogie Štír – souvisí se smrtí, dědictvím, penězi druhých, silně a dobře ozářen přináší peníze manželstvím, odkazy, dary atp.

IX. dům – analogie Střelec – dáváme do souvislosti se spravedlností, právem, filozofií, dalekými cestami, silně obsazen posiluje intelekt, přináší mnoho cest.

X. dům – analogie Kozoroh – souvisí s naší pověstí ve společnosti, postavením, tento dům silně obsazený znamená velkou potřebu uznání, které velmi často přichází, prozrazuje vůdčí osobnosti.

XI. dům – analogie Vodnář – vztahujeme ke skupinám lidí, přátelům, silně obsazený činí člověka přátelským, společenským, dává mu potřebu společenského života.

XII. dům – analogie Ryby – je domem samoty, ústraní, rozsáhlých institucí, ale také meditace, silně obsazen činí z lidí samotáře, podivíny, esoteriky, duchovní vůdce, umělce.

Rozhovor o astrologických domech pro týdeník Spirit – Jiří Kubík

  • zde se dozvíte o astrologických domech mnoho zajímavého
Milan Ján Pilip:
Ve starověké terminologii jsou domy označovány jako místa, používají se pro ně také speciální názvy:
1. dům: Ascendent (Horoskop), 7. dom: Descendent
2. dům: Hádova brána, 8. dům: Smrt
3. dům: Bohyně, 9. dům: Bůh
4. dům: Hloubka nebe (Imum Coeli), 10. dům: Střed nebe (Střední Coeli)
5. dům: Dobré štěstí 11. dům: Dobrý duch
6. dům: Zlé štěstí, 12. dům: Špatný duch
Název ′′ Hádova brána ′′ pro druhý dům se hodí, protože je proti osmému domu, oba jsou v averzi na ascendent (nevidí se – 2. dům je z dnešního pohledu v polo-textilu a 8. dům v kvinkunx na první dům) . n. 8. dům je však považován za negativní, stejně tak 6. a 12., které jsou proti 1. domu (ascendent) v averzi.
Je dobré vnímat, že se používaly aspekty skrze celá znamení.
Ve starověku je postavení planety v domě díky své síle velmi významným faktorem (hodnost). Nejsilnější jsou planety v rohových domech, nejslabší v následných. Planety v padajících domech jsou slabé a nebo přináší katastrofu. Planety v rohových domech jsou dominantní a mají nejsilnější projevy.
Rohové domy, spolu se ′′ šťastnými ′′ 5. a 11. domy jsou označovány jako operativní domy, neboli efektivní domy.
Pozíciu domov (rohové, následné, padajúce) označuje Mark. T. Riley vo svojom preklade Valensovej Antológie, na ktorej preklade do slovenčiny pracujem, ako „uhlový“ (angle), „sledujúci uhol“ (following angle) a „prechádzajúci uhol“ (precedes an angle). Naproti tomu, Robert Schmidt používa termíny pre rohové domy „pivot“ (pivot point), „následný“ (post-ascension) a „padajúci“ (declining). V preklade antického diela do slovenského jazyka mi príde vhodné použitie výrazov, s ktorými prichádza Riley, teda „uhlový“, „sledujúci uhol“ a „predádzajúci uhol“. To len pre objasnenie, odkiaľ sú tieto označenia.